Podmienky a spôsob štúdia v ZUŠ Brezová pod Bradlom

Podmienky a spôsob štúdia v Základnej umeleckej škole Brezová pod Bradlom.

Umelecké vzdelanie:

Základné umelecké školy (ďalej len ZUŠ) sú súčasťou siete škôl. Upozorňujeme, že neposkytujú krúžky, ale umelecké štúdium vo zvolených umeleckých predmetoch a študijných zameraniach podľa §49 – 52 Zákona č. 245/2008 Z. z. – Zákon o výchove a vzdelávaní (školský zákon) a o zmene a doplnení niektorých zákonov. ZUŠ zabezpečujú umeleckú výchovu a vzdelávanie podľa vzdelávacieho programu (študijné zameranie) odboru vzdelávania prevažne pre žiakov základnej školy. Organizujú ale tiež štúdium pre deti predškolského veku, žiakov stredných aj vysokých škôl a pre dospelých.

Po úspešnom absolvovaní študijného zamerania v príslušnom odbore a časti štúdia žiak získa základné umelecké vzdelanie podľa medzinárodnej klasifikácie vzdelávania ISCED.

Umelecké vzdelanie sa člení na:

Predprimárne umelecké vzdelanie – žiak ho získa úspešným absolvovaním prípravného štúdia, ktoré trvá 1 až 2 roky; dokladom o získaní vzdelania je potvrdenie o absolvovaní prípravného štúdia; žiak po vykonaní postupovej skúšky automaticky postupuje do prvého ročníka prvej časti základného štúdia.

Primárne umelecké vzdelanie (ISCED 1B) -  žiak ho získa úspešným absolvovaním štvrtého ročníka prvej časti prvého stupňa základného štúdia; dokladom o získanom stupni vzdelania je záverečné vysvedčenie s doložkou.

Nižšie sekundárne vzdelanie (ISCED 2B) - žiak ho získa úspešným absolvovaním štvrtého ročníka druhej časti prvého stupňa základného štúdia; dokladom o získanom stupni vzdelania je záverečné vysvedčenie s doložkou.

Žiaci môžu ďalej pokračovať v štúdiu na 2. stupni umeleckého vzdelania, ktoré tiež trvá 4 roky; žiak ho získa úspešným absolvovaním štvrtého ročníka druhého stupňa umeleckého štúdia; dokladom o získanom stupni vzdelania je záverečné vysvedčenie s doložkou.

Štúdium pre dospelých (ŠPD) – je určené pre plnoletých študentov bez horného ohraničenia veku a trvá 4 roky; žiak po úspešnom absolvovaním štvrtého ročníka ŠPD získa doklad o získanom stupni vzdelania, ktorým je záverečné vysvedčenie s doložkou.

Priebeh štúdia:

Vyučovanie sa uskutočňuje v popoludňajších hodinách. Vyučuje sa individuálnou (hudobný odbor) a skupinovou (výtvarný, tanečný odbor, hudobný odbor – hudobná náuka) formou:

Hudobný odbor - 2, neskôr 3 povinné predmety:

a) hra na hudobnom nástroji – 70 minút týždenne - 2 krát po 35 minút

b) hudobná náuka – 45 minút (2. časť 70 minút) 1 krát týždenne

c) vo vyšších ročníkoch pribudne povinne podľa dispozícií žiaka a potreby školy aspoň jeden predmet (komorná hra, hra v súbore, sprievod, 4-ručný klavír....) v rozsahu 25 – 90 minút týždenne

Tanečný odbor – 2 až 3povinné predmety:

Predmety sú spájané do 45 až 135 minútových blokov 2 krát týždenne

Výtvarný odbor – minimálne 3 povinné predmety (podľa ročníka vzdelávania)

Predmety sú spájané do 135 až 180 minútových blokov 1 krát týždenne

Ukončenie štúdia:

Záverečnou skúškou, ktorou žiak získa dané umelecké vzdelanie.

Predčasné ukončenie štúdia: riaditeľom školy, ak žiak sústavne alebo závažným spôsobom porušuje školský poriadok alebo žiak/zákonný zástupca žiaka neuhrádza čiastočnú úhradu nákladov na štúdium („ŠKOLNÉ“).        Vedenie školy môže tiež ukončiť štúdium na základe žiadosti žiaka/zákonného zástupcu žiaka, ale len k 31. januáru alebo k 30. júnu daného študijného polroka.

Platba príspevku na čiastočnú úhradu nákladov spojených s činnosťou škôl a školských zariadení:

Žiak/zákonný zástupca je povinný uhrádzať podľa zákona č. 245/2008 Z. z. o výchove a vzdelávaní (školský zákon) a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov takzvané „ŠKOLNÉ“. Výšku tohto príspevku určuje zriaďovateľ školy Všeobecným záväzným nariadením. Termín platby určuje riaditeľ školy po schválení na zasadaní Rady školy. Podklady k úhrade „ŠKOLNÉHO“ nájdete na stránke školy: www.zus-brezova.edupage.org

Anna Hašanová, DiS. art., riaditeľka ZUŠ Brezová po Bradlom

• Základná umelecká škola Brezová pod Bradlom