Navigácia

Plán práce

Plán práce 2015/2016

PLÁN PRÁCE ZUŠ BREZOVÁ POD BRADLOM pre šk.r. 2015/2016

 

Podkladmi pre plán práce školy pre šk.r. 2015/2016 sú tak ako doteraz overené závery, pripomienky a nové podnety z porád, predmetových komisii, stretnutí rady školy a akcií v  priebehu nielen minulého školského roku, ale i predchádzajúcich rokov, požiadaviek rodičov  našich žiakov, skúseností a pripomienok zo strany zriaďovateľa, poznatkov zo spoločných akcií s inými školskými zariadeniami či organizáciami, a v nemalej miere i potrieb detí, ktorým chceme v plnej miere a kvalifikovane odovzdať svoje skúsenosti a zručnosti pre ich individuálny rast a vedomé zmysluplné trávenie voľného času.

Zodpovednosť každého vyučujúceho a vedenia školy, ako súčasti právneho subjektu, so zriaďovateľom mestom Brezová pod Bradlom, je po prijatí Zákona 317/2009 z 24. júna 2009 o pedagogických zamestnancoch a odborných zamestnancoch a o zmene a doplnení niektorých zákonov a nových učebných plánov pre ZUŠ platných od 1.9.2009, ďaleko vyššia a náročnejšia po všetkých stránkach nielen na vedenie školy ale i na každého pedagóga zvlášť. Pri vytváraní nového plánu práce sme túto skutočnosť rešpektovali s prihliadnutím aj na usmernenia Štátneho a vznikajúceho školského vzdelávacieho programu, na predpokladaný a upravovaný rozpočet školy i zriaďovateľa, miestne podmienky, spoluprácu s inými inštitúciami a s rodičmi, na základe pokynov MŠ SR tak, aby bol plán práce reálny.

 

Bezprostredne nadväzuje na plán z minulého školského roku, dopĺňa ho a aktualizuje vzhľadom na personálne obsadenie školy a povinnosti vyplývajúce zo školského vzdelávacieho programu našej školy.

 

Dobré meno školy, ktoré sa nám podarilo aj naďalej udržať vo všetkých odboroch, je výsledkom úsilia práce vedenia školy, všetkých pedagógov i prevádzkového personálu. Zabezpečilo nám bezproblémové plnenie plánovanej činnosti aj v minulom školskom roku čo do kvality i kvantity a vytvorilo aj nové dobré predpoklady práce v tomto školskom roku vo všetkých odboroch.

 

Našou dlhodobou úlohou je popri plnení základných úloh osnov, tj. vzdelávať aktívne deti v umeleckých činnostiach, pripravovať ich na štúdium na stredných a vysokých školách a naučiť ich vedieť uplatniť svoje vedomosti a zručnosti v každodennom živote v rôznych formách, ale aj presvedčiť celú verejnosť o potrebe školy nášho typu zapojením žiakov zo štúdia dospelých  do diania  školy i kultúrneho života v našom meste a regióne, umožniť stretávanie sa nielen našim žiakom s profesionálnym umením v našej budove školy.

 

             Z vlastných viac ročných skúseností vieme, ako propagácia dokáže veľmi ovplyvniť mienku verejnosti a preto regionálne zameranie školy propagujeme okrem výučbového smerovania v HO, VO i TO ( DFS, cimbalová hudba, keramika, účasť na súťažiach ) i formou výstav a koncertov v ZUŠ, v dennej tlači a miestnej tlači,  na káblovej televízii TVB, formou plagátov na verejne prístupných miestach / pošta, MsÚ, ZŠ, MŠ, ZUŠ, 2 propagačné skrinky ZUŠ, MsK / a mestského rozhlasu.

 

Najväčším prínosom pre žiakov boli opäť, a s najväčšou odozvou sa stretávajú, akcie tematicky zamerané, usporiadané cielene priamo pre vytypované deti zo ZUŠ, ZŠ a MŠ – ako napr. happeningy, objasňovanie pojmov z rôznych oblastí umenia /vernisáže/ a  spoločné programy odborov. Tieto akcie vypracovávame nielen ako projekty jednotlivých odborov v rámci školy ale i v spolupráci so školskými inštitúciami –ZŠ, ŠK ZŠ, MsK a MŠ.

Snažíme sa aj naďalej nenásilnou formou deti odpútať od nečinnosti vo voľnom čase, od pasívnej zábavy, vysedávania pri televízore a počítačových hrách a ukázať im cestu k láske k umeniu, aktívnemu prežívaniu pocitov, vnemov a citov cez umenie aktívne prevádzané i vnímané.

Snažíme sa podporovať nové vyučovacie metódy a postupy – interaktívne zážitkové a skúsenostné učenie, projektové vyučovanie a  také postupy, ktoré prepájajú učenie so životom a rozvíjajú kompetencie žiaka.

 

         Naďalej vychádzame v ústrety  záujmom rodičov detí z MŠ  o skvalitnenie prípravy detí predškolského veku pre ich deti v odbore výtvarnom a tanečnom a umožníme opäť aj predškolské keramické triedy, kde so súhlasom Mestského zastupiteľstva nemusia deti hradiť školné a majú toto vyučovanie v rámci MŠ a práce haptického charakteru s materiálom.

Už ôsmy rok sa zmenou učebných plánov upravili a stanovili nové pravidlá prijímania detí do jednotlivých odborov a ich zaraďovanie do ročníkov a PŠ. Úpravou dĺžky štúdia, členením na predprimárne, I. základné štúdium na primárne a nižšie sekundárne vzdelávanie, II. základné štúdium a štúdium pre dospelých, sa momentálne nachádzame vo fáze ukončeného členenia žiakov v 1. stupni štúdia - ročníky PŠ, 1, 2,3,4/1/1 a 1.2.3,4/2  pracujú podľa nových plánov, II. stupeň podľa starých. Tak žiakov evidujeme a vyučujeme. Zmeny sú rozpracované v ŠkVP. 

Opäť sme dodatočné prijímacie skúšky v septembri urobili kvôli naplnenosti skupín i záujmu rodičov detí z MŠ, teda do PŠ, v ročníkoch i v štúdiu pre dospelých. Stav žiakov črtajúci sa na konci školského roku / prijatých 34 uchádzačov a 7 na rozhodnutie/ bol doplnený do 4.9. ešte o 15 uchádzačov o štúdium. 6 žiakov sme neprijali z dôvodu naplnenosti úväzkov v HO- 3 a nedostatočnému záujmu o štúdium HPP-3. Rodičia mladších žiakov / PŠ/  a dospelí majú problém s dlhým časom pred začiatkom vyučovania / jún - september /, lebo nie sú časovo zorientovaní. Celkove sa stav prijatých žiakov do nového školského roku ustálil teda na 48. Viac rodičov z MŠ prišlo ešte po čase prijímacích skúšok. Tieto deti sme neprijali a odporučili štúdium od pol roka alebo od začiatku školského roka.

Väčšou informovanosťou verejnosti  po všetkých stránkach – na stretnutiach rodičov v MŠ, informačnými plagátmi v MŠ, ZŠ, osobnými stretnutiami, oznamami v Novinkách spod Bradla, hlásením mestského rozhlasu, sa stále snažíme odstrániť komunikačné bariéry nevšímavosti, ale pokrok veľmi nevidíme.

Opakujúca sa úloha ktorú si kladieme na vyriešenie aj v tomto školskom roku je teda  stále mohutnejšie rozšírenie informovanosti verejnosti o možnostiach štúdia detí, žiakov i dospelých v ZUŠ, jeho predností a prínosu pre jednotlivé deti cez učiteľky v MŠ a priamym stykom s rodičmi i deťmi na  akciách  zameraných pre konkrétnu vekovú skupinu / Deň otvorených dverí, Deň Zeme, Veľká noc, Vianoce, ročníkové prehrávky a výstavy žiakov VO, večierky poézie, vernisáž.../ Záleží veľmi na konkrétnych učiteľkách z MŠ a podľa toho i vnímame spoluprácu jednotlivých tried, rodičov a detí z MŠ.

V PŠ VO stav detí k 15.9. 2015 je 29. Tento stav je o 4 väčší ako na začiatku v predchádzajúcom školskom roku. V  MŠ Budovateľská je 1 skupina zmiešaná z detí zo strednej a veľkej triedy, v MŠ Sídlisko D. Jurkoviča sú 2 triedy – strednáci a veľkáči, tak ako doposiaľ. Pokračujeme 6. rok  umožnením realizácie projektu MŠ D. Jurkoviča pri rozvíjaní motorických zručností detí z predškoláckej triedy, kde vypracovaním spoločného projektu VO a MŠ vznikla trieda výučby keramiky. V MŠ Budovateľská sme začali vyučovať 2. školský rok. Tento projekt nebude dotovaný príspevkom na žiaka, ale odpustením školného / návrh MŠ/ schválením zastupiteľstva v novembri 2011.

V  HO majú možnosť prípravného štúdia HO len deti z ročníkov ZŠ. Spolu v 1.  ročníku PŠ HO sú 3 žiaci/ rovnako /, čo je  stav stále alarmujúci a aj cez naše aktivity sa musia aktivity pre získanie detí hlavne do HO v čase keď sú v MŠ ešte zlepšiť a inovovať aktivitami spolupráce. Nami naplánované otvorené hodiny strednáckych tried v rámci projektu s MŠ Dušana Jurkoviča, si v MŠ nedali do plánu práce a tak ani v tomto roku nebudú. Je to škoda, lebo aktivity ktoré boli zakončené vždy tvorivou dielňou boli veľmi podnetné. V PŠ 2 ani v tomto školskom roku nie sú žiaci, všetci prešli do 1. ročníka, podľa úpravy ročníkov v ISCED 1B .

Podľa nových plánov v PŠ TO pre deti z MŠ, nevznikla ani len  jedna skupina pohybovo-hudobnej prípravy. V MŠ toto štúdium nie je pochopené, myslia si že ide len o „tanečky“ a tak rodičov podľa našich informácií odhovárajú o zápis do tejto triedy. Prejavilo sa to tento rok malým záujmom / boli by len 4 žiaci – 3 noví a 1 pokračujúci /.Preto sme triedu neotvorili. Absolvovaním tohto štúdia si môžu deti zvoliť vstup do 1. ročníka HO alebo TO bez prijímacích skúšok na základe postupových skúšok. Tak 3 žiačky postúpili do TO so zameraním na folklór.

Deti navštevujú vyučovanie PŠ len v triede folklóru a to v poobedňajšom čase. V PŠ 2 vo folklórnej triede sú 7 žiaci v skupine so žiakmi 1. ročníka.

Deti z MŠ navštevujú ZUŠ v poobedňajšom vyučovacom čase len v triede VO.. Vyučovanie začina o 14. 15 hod a trvá 2 vyučovacie hodiny vcelku. Deti z MŠ vyzdvihuje poverená vyučujúca príslušného odboru zo ZUŠ s povolením rodičovského zástupcu dieťaťa o 14.00 hod. Dieťa po vyučovaní preberá rodič alebo poverená osoba. Pracovný čas je prekonzultovaný s učiteľkami v MŠ a prispôsobuje sa dennému režimu v MŠ aby nenarúšal aktivity jednotlivých MŠ ktoré sú poobede. Niektorí rodičia v tomto vyučovacom čase vidia príliš veľkú záťaž pre dieťa.

            Pribudol opäť záujem zo strany rodičov u detí mladších ako 5 rokov. Na základe prijímacích skúšok v júni a odporúčaní učiteliek MŠ sme tieto deti zo strednej skupiny MŠ všetky prijali. Preto sme i na dodatočných skúškach vyžiadaných rodičmi prijali tieto deti i v septembri/3.-4.9./ Už v minulosti sme si overili, že deti s prirodzeným záujmom vydržia na vyučovaní a tvorivo sa zapájajú do všetkých aktivít pri správne stanovených metodických úlohách a individuálnom prístupe vyučujúceho. V oboch MŠ máme takéto deti vo VO. Vyučujúce týchto mladších žiačikov / VO-Koníková,Sedláková / si upravili náročnosť individuálneho prístupu k týmto žiačikom po dohovore s rodičmi. Výučba detí z MŠ, ako prípravka sa v praxi overila ( máme všetkých ďalších súrodencov bývalých žiakov pri výučbe zručností a návykov, i celkovej samostatnosti, čo si overili obe MŠ a konštatujú to i učitelia zo ZŠ.) Kooperujeme teda s oboma teraz jestvujúcimi  MŠ v  meste. Folklórna trieda musí učiť poobede  neskôr kvôli pracovnému času vyučujúcich / Zruttová, Ďuricová/

            V HO sú deti v PŠ vyučované individuálne i skupinovo v HN len v poobedňajšom čase – sú to prváci ZŠ.

Z oboch MŠ majú deti možnosť VO navštevovať  raz týždenne 2 vyučovacie hodiny. S MŠ spolupracujeme podľa potrieb, osnov a možností spolupráce i na rôznych spoločných programoch/ MDŽ, mamičky/

Naďalej sa nám darí udržať alebo zvyšovať záujem dospelých  o štúdium : vo VO – 38 /+3 /, K+M 7, / -2/ VOK 33 /+7/, a aj v HO 12/-1/, v TO  len 7 / +3/.

Celkove stav dospelých je 57 /+5/, nerátajúc 2 žiačky ktoré požiadali o prerušenie štúdia. Prílev týchto žiakov je aj z blízkeho okolia mesta.

Všetci vyučujúci sa časovo  snažia prispôsobiť dospelým žiakom aj naďalej a podľa potreby rozvrhy aj  v priebehu školského roku upravia, ak sa to dá..

 

            Vo VO však nemáme väčšie problémy , hoci v 1 triede vyučujeme 3 učiteľky. Tým, že PŠ sa vyučuje v pobedňajších hodinách 3 x v týždni, vyučovací čas sa prekrýva každý deň a v triede učia 2-3 vyučujúce naraz, s veľmi podobným vyučovacím časom. Snažili sme sa o posunutie vyučovacích hodín do čo najnižšej časovej relácie. Hoci táto situácia nie je ideálna, vzhľadom na priestorové riešenie triedy, na štýl práce a vzájomnú dohodu, je táto situácia zvládateľná a vyučujúce si navzájom vypomáhajú.

           Záujem žiakov PŠ,I., II. stupňa i ŠPD z okolitých kopaníc, obcí a miest ( Hradište, Jablonica, Bukovec, Myjava, Košariská, Senica, Priepasné... ) tiež stále trvá. Máme žiakov aj zo vzdialenejších miest – z Trstína, z Plaveckého Podhradia, Turej Lúky.... Ide o predmety ktoré sa v blízkom okolí nevyučujú / keramika, heligonka/ Týmto žiakom vychádzame maximálne v ústrety pri stanovení rozvrhu vzhľadom na autobusové spoje i kombinovaním potrieb výučby tak, aby cestovali čo najmenej a vo vhodnom čase, či už sa jedná o individuálne alebo skupinové vyučovanie.

 

Nemusíme brať do úvahy platnú novelu NV 276/2010 Z. z.  od 1.1.2011 o umožnení študovať v ZUŠ len 1 individuálny a 1 skupinový predmet a len pre žiakov z mesta bydliska, pretože MsZ nám schválilo svojím uznesením možnosť týchto žiakov vyučovať a tak žiakom umožníme študovať  tie predmety v odboroch ako prejavili záujem a vykonali sme prijímacie skúšky tiež podľa záujmu rodičov a žiakov o štúdium. To sa týka i záujemcov z radu dospelých. 

II. stupeň štúdia študuje spolu 12 žiakov /+1/, vo VO 4/+3/, v TO 1/-1/  v HO 7/-1/. Sú to žiaci 9. ročníka a rôznych stredných škôl z blízkeho okolia.

 

 Našim dlhodobým cieľom je, aby sme čo najviac žiakov namotivovali pokračovať v štúdiu na druhom stupni štúdia a  tým im umožnili realizovať sa na verejnosti častejšie, reprezentovať školu, dôkladne sa pripraviť na prípadné špecializované štúdium na vysokej škole a zaradiť sa medzi amatérskych kultúrnych aktérov.

 

Pracovníkov školy v školskom roku 2014/15 je spolu 17/-1/.

        Dve prevádzkové pracovníčky úzko spolupracujú s pedagogickým kolektívom, prispôsobili sa podmienkam školy a náročnosti na voľno časové aktivity na patričnej úrovni v rámci ich povinností i potrieb školy a pomáhajú aktívne pri rôznych akciách v budove, mimo nej, ako členky organizačného týmu. Ekonómka, pamistka a účtovníčka – Anna Siváková  a upratovačka Božena Lišková.

Počet vyučujúcich sa v tomto školskom roku zmenil odchodom H. Valovej, učiteľky TO v triede moderného tanca. Vyučujúca nenaplnila počet žiakov v skupine.

 

Výtvarný odbor – 4 interní

 VO : riaditeľka Mgr. Jana Kazičková           7 hod. /4/1/1.1/2/1, ŠPD/             18

                      Jana Miloš   Kováč DiS      30 hod. / špecializácia keramika / I.+ II. + D/  64 ž       

                      Koníková DiS   26 hod. /PŠ,1-4/1/1,1-4/2,II.st./       57  

             Mgr. Katarína   Sedláková   16 hod.  / PŠ,PŠk, 1-2/1/1 VT /                38

                                                                                                                                                                                                                                       

vyučujúci 4                    hodín  81                                                              žiakov     177  

 

Hudobný odbor – 5 interní + 3 na dohodu/ nekvalifikovane vyučované/ = 8

HO:   Mgr.Ján Michalec – HN, husle, gitara                                               30 hodín - 13 ž.+3

                Ján Hasa DiS.art-  bicie, keyboard, zobcová flauta,                   28 hodín - 18 ž.

      Viera Petruchová – zobcová flauta, priečna     /Dô/                   10 hodín  - 7ž.

      Dušana Adamcová DiS.art klavír, korepetície                            29 hodín -  19 ž.

      Anna Hašanová DiS.art– husle,gitara,cimbal,violončelo,DFS    28 hod. - 17 ž.

Mgr. Pavol Michaličkaheligónka , korepetície DFS                      10  hodín -  4 ž.

      Ľubica Mihalovičová – spev                                                       10 hodín   -  5 ž.

PaedDr. Božena Vojtková – spev                                                     23 hodín  - 12 ž.

vyučujúcich 8                                                                                hodín 168     98 žiakov

 

 

Tanečný odbor – 3 na dohodu,

 TO : Mgr. Dana Zruttová   – folklór,DFS                                  10 hod.                                 39 ž.

         Mgr. Diana Ďuricová – folklór DFS                                    6 hod.                                   9 ž.

         Ing. Dušana Košnárová – TIN-orientálny tanec              5 hod.                                   7 ž.

        vyučujúcich  3                                                                  21 hodín                  žiakov 55   

 

Spolu teda :      15 pedagógov-       3 TO

                                              4 VO

                                              8 HO

                 2 prevádzkoví pracovníci –1 upratovačka–  100 % úväzok – Božena Lišková

                                                            1 ekonómka    - 100 %  úväzok   -Anna Siváková

 

Celkove v škole študuje k 15.9.2015 / štatistika pre MŠ / -  36 detí / predškolský vek/

                                                                                              238  žiakov I. a II.st.

                                                                                                57  trieda dospelých

––––––––––––––––––––––––––-

                                                                                  Spolu :330 študujúcich

 

            2013/14 - 364 žiakov = 53 dospelých, 265  žiakov, 46  detí

            2014/15   342                 52                   258               32       

            2015/16   330                57                    238               36

 

Celkový stav žiakov sa oproti minulému školskému roku znížil o 12 študujúcich.

Dôvodom je zníženie celkového stavu žiakov v PŠ i ročníkoch ZŠ.

 

VO     žiakov 177   -z toho   29 PŠ     110 I.st.       4 II. st.     38 ŠPD    

TO     žiakov   55  - z toho     7        41 I.st.       1 II. st.       7 ŠPD  

HO     žiakov  98  - z toho     3       83 I.st.        7 II. st.    12 ŠPD    

                       330               39          234             12               57                

 

Fyzických osôb        –  1 odbor študuje    169

                                    2 odbory                69

                                    3 odbory                17

                                    4 odbory                 2            

                                   5 odborov                1             spolu 259 osôb /O/

 

Súrodenecké dvojice  -29x, trojice 3x, rodiča dieťa 9x, manželia 1x.

 

 

Po odrátaní žiakov  ktorí chodia na viac ako jeden odbor a dospelých je                               

stav do 40-1. výkazu v skupinovom vyučovaní      167 /+2/

                                   v individuálnom vyučovaní    73 /-3/.

 

 

Pedagogický 15 členný personál školy nie je plne kvalifikovaný po stránke odbornej ani  pedagogickej. Všetci sú triedni vyučujúci skupinoví alebo individuálni .

 

 

HO : kvalifikovaní        6 – Hasa Ján DiS.art. Adamcová Dušana DiS.art, PaedDr.Vojtkov  Božena, Mgr. Michalec Ján,

                                          Hašanová Anna,DiS.art, Petruchová Viera          

         nekvalifikovaní   2 -  nekvalifikovaní po stránke odbornej i pedagogickej

                                          Mgr. Pavol Michalička -  pracuje na skrátený úväzok 10 hodín na dohodu.  Je pre školu dobrým prínosom ako odborník na regionálnu kultúru i ako učiteľ HO, vyučuje heligonku a korepetuje DFS na akordeóne.

                                          Ľubica Mihalovičová -  pracuje na skrátený úväzok 10 hodín na dohodu. Je pre školu dobrým prínosom ako praktický dlhoročný spevák populárnej piesne  a ako učiteľ HO vyučuje spev aj pre DFS./ technika spevu/

 

TO.: - kvalifikovaní      0

            nekvalifikovaní4 -   Ing. Dušana Košnárová /Tance iných národov - orientálne tance/ pedagogicky kvalifikovaná, odborne nekvalifikovaná, pracuje na dohodu.- 5 hodín

.                                    -     Mgr. Dana Zruttová – folklór -  pedagogicky kvalifikovaná, odborne nekvalifikovaná, pracuje na dohodu – 10 hodín 

                                      -    Mgr. Diana Ďuricová – folklór -  pedagogicky kvalifikovaná, odborne nekvalifikovaná, pracuje na dohodu – 6 hodín

 

VO : kvalifikovaní           5 -     Mgr. Katarína Sedláková, spĺňa kvalifikačné predpoklady pre prácu učiteľky ZUŠ pre predškolskú výchovu- učí PŠ VO , nekvalifikovane VT a VO 1-2/1/1 ročník.  Je zástupkyňou  školy šiesty  rok.

                                          -    Mgr. Jana Kazičková, kvalifikovaná, riaditeľka školy

                                         -     Jana Koníková DiS., kvalifikovaná

                                         -     Miloš Kováč DiS., kvalifikovaný

 

V tomto školskom roku je triednosť vo VO 7,375

                                                            v TO  2,291

                                                            v HO 7, 000 teda spolu 16,686= 17

 

Kvalifikovanosť v odboroch: HO         6 kvalifikovaní           2 nekvalifikovaní

                                             VO         4 kvalifikovaní           0 nekvalifikovaní 

                                             TO         0 kvalifikovaní           3 nekvalifikovaní

 

Nehľadali sme už vyučujúceho pre dramatický odbor, lebo neprejavil záujem ani 1 žiak o toto štúdium. Dlhšou absenciou tohoto odboru záujem o jeho štúdium už nie je. Práca so žiakmi v tomto odbore je veľmi náročná a mnohostranná a vyžaduje veľké zaujatie zo strany vyučujúceho. Hoci v minulosti LDO sa vyučovalo, jestvovalo však ako základňa pre amatérske divadlo. Nekvalifikovaní učitelia však náročnosť obsahu odboru nezvládli. Kvalifikovaný vyučujúci ktorý nastúpil po nich mal stále nedostatok záujmu žiakov o štúdium aby tento odbor sa mohol rozvíjať.

Zlepšiť informovanosť rodičov o náplni LDO a jeho význam pre deti v rozvoji komplexného tvorivého intelektu a tak zabezpečiť otvorenie triedy LDO bude naďalej úlohou školy, ak nájde vhodného pedagóga pre prácu v LDO. Bol by to veľký prínos pre školu, pestrosť akcií a ďalšia tvorivá činnosť pre deti, ktorú im momentálne nevieme poskytnúť.

           

 

 

 

 

Vo všetkých odboroch sa vyučuje podľa platných osnov a plánov s možnosťou prispôsobenia  sa na miestne podmienky, vybavenie školy a s prihliadnutím na regionálne zvyklosti, požiadavky rodičov a žiakov a na individuálne schopnosti každého študujúceho žiaka a ŠkVP. Nové Rámcové učebné plány platné od 1.9.2015 sme sa snažili na tieto podmienky do čo možno najväčšej miery naplniť. Od tohto školského roku sme upravili vyučovanie tak, aby všetci žiaci mali možnosťmať predpísanú časovú dotáciu. Na žiadosť rodičov alebo študujúcich však urobíme výnimku na skrátenie vyučovacej dotácie alebo odpustenie obliga u HO ak bude dôvod pre úpravu akceptovateľný. Čiastočne ide aj o plnú vyťaženosť vyučujúcich a veľké nadpočetné hodiny, nakoľko nemôžeme prijať ďalšieho učiteľa lebo by nemal kde vyučovať.  Záleží však hlavne od študijného predmetu, schopností žiaka, možnosti dochádzky cestujúcich žiakov a učiteľov,  aby sa umožnili individuálne optimálne vyučovacie možnosti. 

Predmet súborová  súhra v rámci štúdia TO, aby vlastne mohol existovať DFS Iskerka bude v rámci nepovinných predmetov pre žiakov TO aj HO / žiaci hudobnej zložky súboru /.

Žiaci TO majú všetci súborový tanec.

Obligo nástroj sa v HO bude vyučovať v predmete spev.        

Skoro všetci vyučujúci majú nadpočetné hodiny. Prijať nového vyučujúceho však pri klesajúcom stave žiakov u nás, v ZŠ i MŠ s prihliadnutím na menlivé požiadavky zo strany rodičov na špecializáciu nástrojovú je  neperspektívne. Najviac sa hlási žiakov na štúdium gitary, ide skôr o žiakov starších, avšak títo žiaci ukončujú štúdium predčasne. Ďalším dôvodom je aj vyťaženosť priestoru školy ktorý neposkytuje možnosť vyučovať ďalšie pracovné úväzky.

Aj v štúdiu VO sa nebude poskytovať možnosť  rozšíreného vyučovania, hoci ho učebné plány pre ZUŠ povoľujú aj podľa nových platných predpisov ale nemáme momentálne dostatok žiakov na rozšírené vyučovanie. Záujemcovia   o štúdium VO a predmetu keramika budú teda 2x žiakmi. Žiakom posledného ročníka štúdia VO, teda 4/2/1 poskytujeme 2 vyučovacie hodiny týždenne na predmet Výtvarná teória aby mali prehľad o dejinách výtvarného umenia, nakoľko na prijímacích skúškach na výtvarné školy bola práve teória najslabšia. Túto možnosť v dotácii 1 hodiny majú aj žiaci VO ŠPD.

 

 Spoluprácu medzi odborovú a medzi predmetovú aj naďalej chceme udržať na tradične dobrej úrovni, čo následne umožňuje tvorbu rôznorodých a vždy i zaujímavo pôsobiacich programov pre verejnosť a poskytuje tvorivú atmosféru pri práci a tvorbe rôznych aktivít.

 Pestrosť, zameranie sa na danú tému, vhodné vekové zloženie vystupujúcich, gradácia programu, zmena a rôznorodosť adresátov sú motivačnými prvkami pri tvorbe projektov programov vznikajúcich na predmetových komisiách pri stanovenom zodpovednom pracovníkovi na PK a pracovnej porade. Vznikajú tak i zaujímavé programy s prepojenosťou štúdia detí podľa osnov s ich záujmami, motivovanie do ďalšej činnosti, prehlbovanie špecializácie, čím sa snažíme, a naďalej aj budeme, zväčšovať potenciálny rast  detí i pedagógov po všetkých stránkach.

 

Zapájanie audiovizuálnej techniky programy osviežuje a preto na škole sme zabezpečili už potrebné vybavenie na  prezentáciu činností školy počas akcií. Chýba nám však vhodný personál na takto časovo náročné aktivity ktoré nespadajú do rámca výučby a vyžadujú si istú mieru technickej zručnosti, čo chceme cez projekt Aktivizujúce metódy vo výchove preklenúť. Budeme sa snažiť získať si zvýšením vzdelania v tejto oblasti potrebné technické vedomosti a zručnosti  alebo riešiť takéto situácie spoluprácou s rodičmi.

Momentálne sú týmito činnosťami poverení zástupkyňa Mgr. K. Sedláková a J. Hasa.

 

Žiakov sa podľa ich možností budeme snažiť zapojiť do aktivít v rôznych odboroch, aby pochopili dôležitosť prepojenia umeleckých smerov vo všetkých odboroch, vedeli ich chápať, vnímať a rozumieť im. Snažíme sa naučiť ich vnímať a vážiť si výsledky úsilia iných žiakov aj z  iných odborov. Našou snahou je využiť tvorivý potenciál žiakov pre myšlienku komplexného umeleckého vzdelávania a jeho uplatnenia v praxi. Stavebným materiálom je kvalita prosperujúceho žiaka a potenciál učiteľa. Preto programy ktorých je cieľovou skupinou žiak sa konajú v čase vyučovania / 14.30. - 17.00 hod./ a zúčastňujú sa ich všetci žiaci práve prítomní v škole ak to nenaruší ich vyučovací a časový plán.

 Tento dlhodobý plán rozvoja smerovania komplexného pedagogického pôsobenia chceme zamerať nielen na našich žiakov, ale i na deti v meste a okolí a to rôznymi vhodnými formami pre jednotlivé aktivity.

 

Zdá sa, že vďaka spolupráci s MŠ a ZŠ, hlavne so ŠK,  v Brezovej pod Bradlom v tvorbe programov pre nich a s nimi , sme našli dobrý potenciál pre ďalší spoločný rozvoj všestrannosti detí a budeme naďalej vyhľadávať možnosti spoločných projektov.

 

Overujeme si naďalej, že je treba sa vo zvýšenej miere venovať žiakom nadaným, talentovaným a usilovným a vychádzať im v  ústrety pri získavaní zručností a študijných vedomostí ktoré využijú na rôznych typoch škôl v nasledujúcom štúdiu.  Snažíme sa pri tvorbe individuálneho i skupinového predmetu vytvoriť rozvrh tak, aby ho dieťa dokázalo skĺbiť so svojimi inými povinnosťami a záľubami, aby nenarušilo  a bez problémov a stresov zvládalo vyučovanie v ZUŠ aj svoje školské povinnosti. Koordinovanie vyučovania pre deti navštevujúce viacero odborov tak, aby mohli pokračovať so svojimi spolužiakmi je treba stanoviť tak, aby sme ich nepreťažovali v ich dennom  rozvrhu. Zaťaženosť detí inými voľno časovými aktivitami v našom meste stúpla s existenciou záujmových poukazov a tým i krúžkov v ZŠ.

            Už pri prijímaní žiakov na štúdium robíme výber veľmi pozorne, aby sme neodradili  perspektívny talent a chuť dieťaťa  venovať sa štúdiu v niektorom z odborov. Snažíme sa však podľa možností záujmu detí o štúdium v našej škole vyhovieť aby mali možnosť výberu a skúsenostného pocitu z danej oblasti, aby sa dokázali orientovať v potrebe záľuby a vybrať si vhodný odbor pre seba po konzultácii s rodičmi a vyučujúcimi.

 Od začiatku sa snažíme o celkovú umeleckú gramotnosť  a podporujeme snahu vyskúšať si tvorivosť tam, kde dieťa prejaví  záujem – voľný pohyb po škole, na výstavy, na koncerty, prehrávky, všetky akcie školy. Rôznorodosť kultúrneho diania v našej budove tomu napomáha, lebo i iné inštitúcie ako napr. MsK a MŠ využívajú naše priestory pravidelne a na tradičné akcie pre verejnosť aj na prácu s deťmi/ vyhodnotenie knižničných aktivít, divadielka a muzikály pre MŠ, okresné stretnutia detí z MŠ.......

 Naďalej za súhlasu MsZ máme deti navštevujúce 2 i viac odborov, ktoré študujú súbežne aj 2 skupinové alebo individuálne predmety. Časom sa pre jeden rozhodnú a zvolia si ho za hlavný predmet, alebo študujú súbežne viac predmetov. Títo žiaci najviac prechádzajú i do druhého stupňa štúdia a vyprofilujú sa na študenta s umeleckým zameraním.

          Táto skutočnosť, i stály záujem o štúdium detí z okolitých obcí, nás núti prispôsobovať sa časovým harmonogramom autobusovej rednúcej doprave a umožniť žiakovi odučiť hodinu  z  HO naraz a nie delenú, čo je náročnejšie pre žiaka i vyučujúceho.

 Klasifikačné štvorstupňové hodnotenie je stále pre niektorých žiakov i rodičov mätúce na rozlíšenie stupňa pracovnej úrovne žiakov. Hodnotenie žiakov slovne prebieha na každej hodine a oboznamovanie rodičov s výsledkami zápisom v žiackej knižke minimálne raz mesačne ,na konci mesiaca súhrnnou známkou /HO/. V TO a VO sa hodnotí zväčša slovne a aktuálne po každej časti vyučovania a na stretnutiach s rodičmi sa informatívne podáva rodičom ucelený obraz o postupe žiaka v študijnom predmete. V TO nemusí byť známka zaznamenaná. Vo vyšších ročníkov nižšieho sekundárneho štúdia nevyžadujeme vo VO a TO žiacku knižku.

 

Priestorové vyťaženie budovy je l2O %, po celý týždeň., vrátane výstavných priestorov školy, kde sa učí  cimbal a žiaci tu mávajú cvičné hodiny z cimbalu a klavíra. TO využíva sálu nepravidelne aj na nácviky súborového tanca, hlavne pred vystúpeniami spolu s cimbalovou hudbou. V čase nainštalovanej výstavy profesionálov  musia riešiť vyučovanie vo svojich triedach alebo v náhradných termínoch.

Chýbajúcu cvičnú triedu musíme riešiť cvičením žiakov aj po vyučovacích hodinách učiteľov s dozorom iného učiteľa.

Dvaja učitelia HO na čiastočný úväzok vyučujú v jednej triede.

Vyučujúce TO – folklór učia podľa potreby spolu alebo sami, majú k dispozícii 2 triedy a tak sa skoordinovali bez problému s TO TIN.

V tomto školskom roku vo VO  5 dní musíme učiť naraz 2 i 3 učitelia v jednej triede, nakoľko žiaci PŠ z MŠ majú poobedňajšie vyučovanie a žiaci z I. stupňa po presťahovaní do vzdialenejšej školy prichádzajú ku nám neskôr. 

Chýba nám aj vhodnejší priestor na šatne pre chlapcov a  pre archiváciu dokumentov školy.

      

 Dlhoročne aktívne spolupracujeme s MŠ, ZŠ, MsKS, MsK, KD, SČK, CVČ, ŠK ZŠ, mestom, a v týchto overených spoluprácach naďalej chceme pokračovať, inovovať ich, aktualizovať a zefektívňovať. Oslovujú nás i mestá a obce pri rôznych príležitostiach ohľadom programov, hlavne DFS.

 

Spolupráca školy s MŠ je na veľmi dobrej úrovni, hlavne čo sa týka spolupráce s rodičmi našich žiakov a vzájomných dohôd pri riešení problémov výučby detí z MŠ. Túto úroveň chceme udržať. Spoločná realizácia a tvorba projektov je dosť náročná pre inú časovú  možnosť realizácie, ale zato sa stretáva s veľkým ohlasom u rodičov a je vítaná. Spolupráca sa nám osvedčila najmä pri výučbových programoch pre deti formou  koncertov, /náborový, výchovný,/ výstav na rôznu tematiku na ktoré deti s vyučujúcimi pozývame plagátmi. Spolupracujú i učitelia ktorí priamo v MŠ nepracujú ako technickí pracovníci na programoch MŠ, organizačne alebo výchovne.

To isté by sa dalo povedať i o spolupráci so ZŠ, hlavne so ŠK ZŠ. Spoločné projekty  a programy pre žiakov ZŠ sú prínosom pre obe školy. Akcie sa budú konať zväčša v ZUŠ  s využitím vedomostí a zručností pripravených u nás. Zameranie spoločných akcií je výchovné, poučné, zábavné v rámci vyučovania i vo voľnom čase.

Prirodzená spolupráca s týmito inštitúciami vznikla  i vhodnosťou našich priestorov – spoločenskej sály -  ku výstavnej a koncertnej činnosti, je vhodná na happeningy a tvorivé dielne.  

Túto možnosť využíva okrem MsK,  ktorá sídli v tej istej budove, aj  MsKS nášho zriaďovateľa pre rôzne aktivity.

Mesto, náš zriaďovateľ, využíva priestory našej spoločenskej sály pre slávnostné akcie konané pre verejnosť, kde pripravujeme kultúrny program so žiakmi.

Svoju spoluprácu však chceme opäť rozšíriť aj o propagáciu umeleckých činností iných inštitúcií v oblasti výstavnej i koncertnej. Plánujeme opäť výstavu neprofesionálnych výtvarníkov, bývalých žiakov, koncert umelcov alebo besedu so spisovateľom, básnikom či výtvarníkom.

VO sa pravidelne, podľa plánu práce, bude prezentovať výtvarnými prácami detí  na výstavách  v  spoločenskej sále školy ale i mimo nej, čím zviditeľňuje  prácu VO širokej verejnosti stále.  O propagačnú činnosť sa stará hlavne riaditeľka školy výrobou plagátov  a o výstavnú činnosť sa delia všetci vyučujúci VO  na základe dohody v PK. Aktívne sa podieľame teda i na práci MsK, pri aktivitách knižnice so ŠK ZŠ, pri tvorbe programov s rôznymi autormi, pri výročiach spisovateľov a rôznych jubileách. Tak ako v minulom školskom roku plánujeme 10 výstav v našej spoločenskej sále školy vždy tematicky zameraných.

Akcií MsK sa   teda zúčastňujeme i spolu so svojimi žiakmi  ako vystupujúcimi i pasívne.

 

Naďalej plánujeme spolupracovať i s MsÚ, MsKS, KD a CVČ. Trvalé väzby pri určitých udalostiach  sú už na potrebnej úrovni a osvedčili sa –  koncert pri príležitosti mesiaca úcty ku starším, jubilanti, výročia mesta, cena primátorky, ocenenie darcov krvi, DU a pod.

Snažíme sa získať priebežne i bývalých žiakov na absolventskú prax. Títo pomáhajú pri riešení hlavne výtvarných aktivít školy. V tomto školskom roku chcem opňť požiadať na propagačné činnosti školy absolventa z Úradu práce a sociálnych vecí.

 

Bez väčších finančných nákladov sa snažíme aj naďalej udržiavať priestory školy, učebne, komunikačné priestory, WC. Menšie opravy a úpravy riešime sami z vlastných zdrojov, svojpomocne, alebo na dohodu, bez zaťažovania zriaďovateľa, zohnaním sponzora, alebo darcu materiálu či prevedenia technických úprav.

 

Estetické úpravy komunikačných priestorov a tried riešime aj naďalej za pomoci žiakov VO z vyšších ročníkov / odstránenie špinavých stien maľbami, výzdoba, aranžovanie, obrazy/.

 

Motivačné a estetické pôsobenie na žiakov  v celom objekte školy je časťou nášho dlhodobého programu školy.

Budeme sa snažiť aj naďalej  zlepšiť ešte priestory na informovanie žiakov o aktuálnych problémoch a akciách.

     

Motivácia estetičnom sa odzrkadľuje i na správaní sa žiakov v budove. Doteraz sme mali len jeden úraz, zapríčinený nepozornosťou žiaka. Ani vedomé poškodenie majetku, pomôcok, budovy či úpravy školy sme nemuseli doteraz riešiť.

Tendencie najmenej rešpektovať tvorivý priestor badáme stále u žiakov TO, ktorých energia je niekedy nekontrolovateľná, nie však s ničivými následkami. Sú to žiaci s nadmernou energiou a ich pohyb po škole je hlučnejší než u ostatných žiakov. Na týchto žiakov sa snažíme výchovne pôsobiť ich aktívnou prítomnosťou na akciách iných odborov, aby si vážili výsledky tvorivých snažení spolužiakov a uvedomili si následky svojho konania. Badáme lepšie výsledky ako v minulých školských rokoch. Rozmiestnenie šatní pre TO a tried TO, ktoré nejde ináč momentálne riešiť,  narúša pokojné vyučovanie HO a VO   presunmi žiakov TO a ich čakaním na vyučovanie.

 

V oblasti BOZ a CO sa podľa predpisov snažíme dodržať všetky stanovené normy a predpisy, nariadenia a doklady. Sú pripravené stále k nahliadnutiu v zborovni a v riaditeľni. Poverený BOZ je p. Ing. Kment, ktorý vypracoval celkové a kompletné smernice BOZ a inovačné usmernenia pre naše pracovisko, s ktorými sa všetci zamestnanci oboznámia každé 2 roky na porade a svojím podpisom na prevedených testoch potvrdia preškolenie. Preškolenie PO vykonáva profesionálny požiarnik p. Dušan Michalička.

V tomto roku školeniami prešli všetci zamestnanci školy.

 

         Zodpovední pracovníci za :        CO     – Kazičková Jana

                                                  PO     – Hasa Ján

                                                  BOZ   – Kováč Miloš a Komadová Anna

Predpísané školenia priebežne absolvujeme podľa smerníc a potrebné zmeny aktualizujeme v priebehu školského roka.

 

 S pracovnou morálkou zamestnancov vcelku nie sú problémy. Zodpovedne pristupujú k plneniu povinností a ich snahou je v rámci spolupráce vychádzať v ústrety pri riešení problémov svojich i spoločných na základe dohôd. Popri povinnosti prichádzať včas na pracovisko alebo dostatočne včas vopred nahlásiť svoju neprítomnosť a jej dôvod, zúčastňujú sa na akciách školy bez ohľadu na to či sú na nich priamo zainteresovaní pracovne. Riešenie porušenia pracovnej disciplíny ktoré som musela riešiť v minulom školskom roku / PaedDr. Božena Vojtková/ sa po diskusii na porade a PK HO snáď už opakovať nebude. Išlo o spoluprácu medzi vyučujúcimi, konfliktmi vo vzťahu učiteľ- žiak a učiteľ- rodič, neadekvátne správanie sa v rámci kolektívu spojené s preukázateľným ohováraním. Morálny kredit učiteľa neporušuje ani jeden z pracovníkov školy. Všetci boli poučení o svojich povinnostiach a právach.

S pracovnými povinnosťami a výhodami sa zamestnanci školy oboznamujú  na poradách konaných podľa vopred vypracovaného harmonogramu, ktorý zamestnanci dostanú na začiatku šk. roka. Tento je stále vyvesený v zborovni. Zvolením zamestnaneckého dôverníka, p. uč. Mgr. Jána Michalca, majú všetci zamestnanci právo a možnosť nielen bezprostredne, ale i oficiálne, riešiť problémy a aktuálne otázky pracovné i súkromné.

 

Žiaci sa so školským poriadkom oboznamujú hneď na  prvých vyučovacích hodinách skupinového vyučovania  a učitelia im podľa potreby a veku aktualizujú a dopodrobna objasnia  prakticky význam jednotlivých bodov školského poriadku. Túto skutočnosť sú povinní uviesť i v školskej pedagogickej dokumentácii  a v žiackych knižkách žiakov.

 

Učitelia vyučujú podľa vopred vypracovaných  rozvrhov / ktoré sa ustália po koordinácii všetkých aktivít žiakov v škole i mimo nej /, osnov a plánov s prihliadnutím na individualitu dieťaťa. To platí ako pre individuálne, tak i pre skupinové vyučovanie. Do úvahy sa musia zobrať záujmy i možnosti každého žiaka osobitne. Prihliadame na členenie vyučovania podľa veku i na možnosti dochádzajúcich žiakov. V prípade potreby udelíme výnimku po dohode s rodičmi. Rozvrh sa môže zmeniť alebo upraviť v prípade nutnosti zmeny, ktorá je podmienená vážnymi dôvodmi, a musia s ňou byť vopred oboznámení všetci dotknutí žiaci i kolegovia. Zmenu je treba ihneď nahlásiť riaditeľke a vypracovať nový rozvrh. Zohľadňuje sa  hygienický aspekt práce, povinné prestávky najneskôr po troch vyučovacích hodinách. Rozvrhy jednotlivých žiakov sa nesmú prekrývať ani skracovať. Prvý rozvrh je platný od 3.9. kedy sa začína vyučovanie podľa stanoveného rozvrhu.

 

Pri prezentácii práce so žiakmi na verejnosti sa navzájom učitelia rešpektujú a tolerujú s prihliadnutím na záujmy kolegov, žiaka, školy, ZŠ či MŠ, v čom dôležitú úlohu zohrávajú PK a ich vzájomná spolupráca.

Dohoda medzi PK je riešená na pravidelných poradách ktorých termín je vopred daný plánom porád.

 

Predsedovia PK :      VO – Jana Koníková DiS

                                   HO – Anna Hašanová DiS.art.

                                   TO –  Mgr. Katarína Sedláková.

 

Detaily doťahuje každá PK samostatne. Pri každej akcii je určený zodpovedný pracovník menovite a termín prevedenia.

 

 Umelecké zázemie mesta, terajšie  i budúce, je podmienené  našou činnosťou, čo si uvedomujeme, a závisí od seriózneho prístupu každého z nás ku svojej práci. Každý si je preto vedomý zodpovednosti pri príprave jednotlivých žiakov, ktorá sa v budúcnosti môže zúročiť v spolupráci terajších žiakov ako budúcich rodičov detí ZUŠ.    

Už teraz vidíme, že bývalí žiaci školy s nami v styku ako rodičia spolupracujú oveľa bezprostrednejšie a častejšie nám vychádzajú v ústrety, chápu naše problémy a požiadavky. Dostavujú sa vo väčšej miere na stretnutia s rodičmi a častejšie sa informujú o práci svojho dieťaťa.

 

Našou snahou teda je vychovávať a pripravovať aktívnych, nie pasívnych, aktérov  v oblasti kultúry a umenia aj v tomto školskom roku.

 

Snažíme sa začleniť do kultúrneho diania v meste aktívne, čo sa darí prostredníctvom celomestských osláv, jubileí, spomienkových slávností, plánovanej spolupráce s evanjelickou i katolíckou cirkvou, s MsKS a MsK v Brezovej, so ŠK ZŠ  a jednotlivými vyučujúcimi v ZŠ Brezová, s mládežou mesta  a inými nie pravidelne spolupracujúcimi inštitúciami.

 

Ide nám o aktívne a zmysluplné vypĺňanie voľného času nielen našich žiakov – aktérov podujatí – ale i vnímateľov – konzumentov .

Ide nám o uvedomenie si potreby krásna, odmietanie závislostí na alkohole, hazardných hrách, fajčení a drogách budovaním a utvrdzovaním správnych návykov v ich celom živote , v seba uvedomení si svojej dôležitosti a možnosti sebarealizácie na úseku kultúry vo svojom blízkom okolí. Uvedomiť si dôležitosť svojho zdravia, prevenciu chorôb a starať sa o neho aj s ohľaduplnosťou na okolie.

 

 Snažíme sa preto podchytiť vo všetkých odboroch žiakov už v materskej škole, pretože po skúsenostiach práce s týmito deťmi môžeme povedať, že väčšinou končia školu ako absolventi aspoň jedného z odborov.

Naše smerovanie sa v posledných rokoch zameralo aj na dospelých, lebo v CVČ dosiaľ neboli pre nich vytvorené žiadne aktivity. Počet dospelých študujúcich v našej škole je veľmi pohyblivý, stále mierne stúpa a ponuka aktivít stabilizuje počet študujúcich dlhšie ako 1 rok.

 

Niektorí žiaci počas štúdia odbor zmenia, čo však nie je celkom na ich škodu. Rodičia sa pri týchto deťoch menej obávajú ich preťaženosti pri vstupe do ZŠ. Deti pokračujú u nás v zabehnutom systéme a učitelia ZŠ kvitujú ich schopnosti dlhšieho časového sústredenia sa na prácu. Spolupráca s učiteľkami MŠ je nevyhnutná a je na primeranej úrovni. Pozývame ich na akcie poriadané školou ktoré sú pre deti ich veku vhodné a aj priamo pre nich zamerané – výstavy, výchovný koncert, deň otvorených dverí …..Bolo by škoda nepodchytiť rysujúci sa talent u detí tohoto veku. Učiteľky nám pomáhajú vytypovať deti do jednotlivých odborov a osloviť rodičov, vyzvať ich k spolupráci. V akomkoľvek veku, kedy je dieťa schopné spolupracovať, je možné ho na štúdium prijať, lebo treba využiť momentálny záujem o štúdium, veď ide o jeho umelecký rast. Starší žiaci sa zasa vykryštalizujú a po vyskúšaní si viac možností pri jednom z odborov zostávajú a štúdium aj dokončia.

 

Nemusí z každého vyrásť umelec, ale aktívny vnímateľ umenia a tvorivý človek v akomkoľvek z odborov, výborný amatér, čo si svoj život vypĺňa koníčkom ktorý ho zaujíma a napĺňa.

        

 Spolupráca s rodičmi je vcelku na dobrej, hoci stále ešte nie želateľnej, úrovni. Väčšie problémy sa nevyskytujú. Vyplývajú stále skôr z  neinformovanosti a nezáujmu rodičov, ktorí nemajú dostatočný kontakt so školou, nekontrolujú prácu svojich detí, žiacke knižky, nezaujíma ich dianie v škole tak, ako by sme si to želali my a ako by to bolo potrebné. Nepoznanie systému práce  v ZUŠ, v jeho špecifikách a možnosti kombinácií, môže vzhľadom  na nedostatok informácií vytvoriť mylný názor. Mnohí nám však pomáhajú po materiálnej i finančnej stránke, i pochopením našich požiadaviek a problémov, uľahčiť prácu  v rôznych oblastiach. Propagačnou činnosťou akcií v MŠ, ZŠ, na verejných miestach mesta, v mestských novinách i káblovke kde je dostatok informácií sa snažíme o to, aby kontakt bol čo možno najproduktívnejší a najbezprostrednejší a informovanosť o aktivitách a výsledkoch školy sa zlepšovala.

 

Zástupcovia rodičov v Rade rodičov, ktorá  je súčasťou Rady školy, pracuje Mgr. Erika Dunková,/TO,HO – predseda RŠ/,Lívia Janštová /VO 2x,VOK 2x/ Ivana Marková/VO,TO/, Mgr. Zuzana Durcová /VO 2x HO3x,TO2xVOK/ .  Títo rodičia sa stali zástupcami  a hovorcami všetkých rodičov  v styku  so školou a inými organizáciami  v prospech detí a poradným orgánom pre Radu školy. Táto sa stretáva na podnet školy alebo predsedu RŠ- Mgr. Eriky Dunkovej.

 

Rada školy pracuje aj naďalej v zložení:

Mgr.Erika Dunková,/ spol. inšt. ZŠ + rodič /

Mgr. Marta Stančíková / zástupca Mestského zastupiteľstva / - od III.2015

Ing. Gabriela Plačková / za zriaďovateľa/

Mgr. Ján Michalec,/ ped. zást.+ rodič 1xHO /

Miloš Kováč,/ ped. zást. + rodič 2xHO /

Anna Siváková,/ neped. zást. /

Lívia Janštová,/ rodič  /

Mgr.Zuzana Durcová / rodič / 

Ivana Marková / rodič /

 

Okrem rodičov nám pomáhajú i iní priatelia školy a nemalú pomoc nám poskytuje i MsÚ, hlavne po stránke poradenskej a technickej.

 

Školné aj v tomto školskom roku podľa nového Školského zákona Z. z. č. 245/2008 § 49 odsek (4) určí zriaďovateľ všeobecne záväzným nariadením. Zriaďovateľ a zastupiteľstvo na návrh vedenia ZUŠ v júni 2015 schválilo novú výšku príspevku na štúdium žiaka zvýšením o 2€ vo všetkých predmetoch na jeden mesiac. Sumy sme upravili vzhľadom na to, že rozpočet školy bol  minulý školský rok poddimenzovaný a museli sme žiadať o úpravu rozpočtu s tým, že sme žiadnu väčšiu investíciu nepreviedli.

 

Suma príspevku na rok 2015/2016 teda je mesačne

HOPŠ    7€   ročníky   7€    ŠPD    12€

VOPŠ    5€   ročníky   5€    ŠPD    12€

                                                    TOPŠ    5€    ročníky   5€    ŠPD   12€

uhrádzaná platbou polročne, teda bude: HOPŠ  35€   ročníky  35€    ŠPD   60€

                                                                 VOPŠ  25€   ročníky  25€    ŠPD   60€

                                                    TOPŠ  25€    ročníky  25€   ŠPD   60€

Školné sa uhrádza priamou platbou v Prima banke, kde má škola účet, alebo bankovým prevodom, po dohode s rodičmi, čo im viac vyhovuje, spravidla polročne. V nevyhnutných prípadoch, po dohode, s možnosťou mesačnej úhrady.        

            Počet vyučovacích hodín, tried a stavy žiakov v  tomto šk. roku sú, tak ako v minulom šk. roku, podriadené úlohe racionalizácie a úpravy hodín úväzkov tak, aby sa netvorili zbytočné nadčasové hodiny (úväzok ostáva 23 vyučovacích hodín), ale aby mali šancu byť odučení všetci prijatí žiaci. Snažíme sa  žiakom ktorí idú podľa nového školského vzdelávacieho programu hodiny neskracovať. Tým však klesá počet a možnosť novo prijatých žiakov pri terajšom počte vyučujúcich.

Učitelia vzhľadom na vysoký počet odpracovaných nadpočetných  hodín nad svoj úväzok a finančnej rozpočtovej politiky budú učiť hodiny  bez nároku na odmenu ako odpracovávanie prázdnin  ( čo je  pracovných dní v roku 2015  8 dní a 11 dní v roku 2016).

Za navyše odpracované hodiny môžu čerpať náhradné voľno po dohode a so súhlasom riaditeľa.

Dovolenka je stanovená podľa kolektívnej dohody na 45 dní, čo je čas trvania jarných a letných prázdnin, kedy si ju vyučujúci aj budú čerpať.

 

            Porady sú pripravované vopred a konajú sa podľa harmonogramu, ktorý  dostanú vyučujúci na začiatku školského roku, jeden raz mesačne, v čase optimálne najpotrebnejšom, vždy doobeda o 9.00 hod., vzhľadom na dochádzajúcich učiteľov. Okrem toho podľa potreby zvoláva riaditeľ  v nutných situáciách počas vhodného času medzi vyučovaním   krátke stretnutia pedagógov na vyriešenie akútneho problému. Samozrejme tieto porady nemôžu byť plánované a nevyhotovuje sa z nich žiadny záznam. Riešia momentálny problém s nutnosťou okamžitej reakcie, čo sa nestáva často.

Porady pedagogickej sa zúčastňujú všetci interní pedagogickí zamestnanci zamestnaní na plný úväzok. Ostaní zamestnanci na dohodu podľa potreby ak ich vyzve riaditeľka a ich možností. Týka sa to :

 

z HO  p. uč. Pavla Michaličku - podniká

          p. uč.  Viery Petruchovej – chodí na porady

          p. uč.  Ľubice Mihalovičovej – ak môže chodí

z TO  p. uč.  Dušany Košnárovej –vzdialené bydlisko / 60 km/

          p. uč.  Dany Zruttovej – učiteľka II.ZŠ Myjava

          p. uč.  Diany Ďuricovej – asistentka učiteľa v ZŠ

 

      

 Učitelia, ktorí sa z odôvodnených dôvodov porady nemôžu zúčastniť, a všetci zamestnanci na dohodu, sú informovaní individuálne s obsahom porád, rozhodnutiami a závermi  a s tým, čo z nich je pre ich prácu podstatné, dodatočne, čo potvrdia v knihe porád svojím podpisom.  Porady sú evidované a dokladované zápisnicami v knihe porád podľa predpisov  a vždy ju zaznamenáva iný člen kolektívu.

Všetci učitelia sa na základe dohôd v PK rovnomerne, bez ohľadu na výšku úväzku, ale v záujme školy, podieľajú na tvorbe programov, akcií školy a reprezentácie školy podľa vopred vypracovaného plánu akcií na školský rok a momentálnej požiadavky  či potreby. 

Plán akcií školy je skoordinovaný a je stále k nahliadnutiu v zborovni školy na dohodnutom mieste. Konečná verzia vznikne po diskusii na  porade a predbežnom prerokovaní na PK. Vychádza z aktuálnych situácií nového školského roka a overených akcií predchádzajúcich rokov. Dopĺňa sa v priebehu školského roka o akcie ktoré vopred nevieme, alebo sa vyskytne ich potreba.

        

            Aj v tomto šk. roku sme sa rozhodli vytvoriť  jednu predmetovú komisiu pre  VO, HO i TO. Nemalo by  zmysel aby sa  vyučujúci HO ešte trieštili podľa nástrojov na viac PK nakoľko by všetci boli vo viacerých komisiách naraz.

Takže  PK pracujú v tomto zložení :  VO – Koníková Jana

                                                            Kazičková, Kováč, Sedláková

                                                    HO –Anna Hašanová

                                                            Adamcová, Hasa, Michalec,Mihalovičová

                               Petruchová , Vojtková, Michalička                

                                                    TO – Sedláková , Košnárová,  Zruttová, Ďuricová

 

PK pracujú tak, aby podporili vzájomne svoje snaženia a ich aktivita viedla ku komplexnému vnímaniu umenia ako celkovému prínosu pre každého jednotlivca,  skvalitňovaniu programov a náplne akcií, k lepšej propagácii činnosti školy a jej výsledkov.

 

            Hospitácie sa prevádzajú podľa plánu hospitácií a námatkovo, podľa potreby zistiť určité údaje, preveriť si momentálnu situáciu v niektorej z oblastí kontrolovania, a to v čase kedy hospitujúci nevyučuje. Orientačný plán hospitácií je tento rok zameraný na Motiváciu žiaka, podporovanie a udržiavanie regionálneho povedomia u žiakov, komunikáciu a individuálny prístup vyučujúceho.

Kontrola pedagogickej dokumentácie sa vykonáva pravidelne na začiatku školského roka, v polroku a na konci školského roka pri uzatvorení evidencie. Pri nedostatočnej a chybnej evidencii sa vykoná námatková priebežná kontrola a stanoví sa termín odstránenia chýb. Väčšinou však ide o chyby ktoré sa odstránia okamžite, počas kontroly.

Hospitácie vyučovania sú väčšinou neformálne v priebehu celého školského roku, hlavne v období príprav na spoločné projektové akcie.

Kontroly bude vykonávať riadeiteľka, zástupkyňa a vedúci PK.

Zastávam názor, že je treba čo najmenej zasahovať do vyučovacieho procesu, hlavne v individuálnom vyučovaní, a stresovať žiakov svojou prítomnosťou. Po svojom 40 ročnom pedagogickom pôsobení viem posúdiť výkyvy vo výkonoch žiakov pri prítomnosti tretej osoby. Vyrušenie dieťaťa v jeho sústredenosti môže zapríčiniť neúspech v pracovnom výkone. U niektorých žiakov tieto trémové príznaky sú a vyučujúci sa ich snažia postupne odbúravať rôznymi spôsobmi psychologického pôsobenia na žiakov počas vyučovania i mimo. Na skupinovom vyučovaní tento problém nie je až tak markantný, ale u niektorých žiakov je evidentný, hoci ma všetci poznajú. Každý vyučujúci rieši tento problém individuálne. Výsledky sa dostavujú hlavne ak sa problém trémy podchytí u žiakov nižších ročníkov. Riešením je i prezentácia žiakov skupinovo, alebo aspoň v dvojici. Overenie nastane až pri vystupovaní žiakov na verejnosti, pri školských akciách.

Pri preverovaní si pripravenosti  žiakov na akcie krátkymi námatkovými vstupmi nerobím žiadne záznamy. Slúžia skôr na povzbudenie žiaka, zvýšenie jeho sebaistoty a zníženie pocitu trémy pred verejnosťou.

 

 

PROJEKTY

 - malé projekty v rámci školských akcií vypracovávajú učitelia v PK- priebežne  - všetci

- neriešime tento rok cezhraničný projekt žiadny- čakáme na vhodnú výzvu

- v rámci spolupráce so ZUŠ Pohořelice a ZUŠ PhDr. Zbyňka Mrkose v Brne          

 

           

            Na základe overených  a uvedených faktov sme si zvolili takýto plán činnosti školy pre šk. rok. 2015/2016, ktorý nadväzuje na poznatky a výsledky predchádzajúcich školských rokov, aktualizuje ich a je východiskom pre kratšie i dlhodobé pracovné zameranie.

 

1.- naďalej  rozvíjať  medzipredmetové  vzťahy  pre  všestrannejší  rozhľad  našich  žiakov   v       

     oblasti kultúry

2.- využívať  formy   zdravého   súťaženia  a  súťaživého  myslenia  pre  dosahovanie   lepších     

     pracovných výsledkov u žiakov

3.- rôznymi formami  odmien  a  pochvál  motivovať  žiakov  ku  pracovnej  aktivite,  tvorivej     

     činnosti, vlastnej prezentácie a reprezentácie školy

4.- zapájať stále viac žiakov  do  verejnej  produkcie  a  vedome  tak  odbúravať  problémy  so   

     stresom  a  stavmi trémy

5.- každý  žiak  musí  aspoň 1 krát  do  roka  prezentovať  svoju  prácu verejne,  či  už  formou  

     vystúpenia alebo účasťou na výstave, vo svojom študijnom odbore na úrovni  jeho  ročníka 

     a táto akcia by mala byť  na úrovni výsledkov žiaka pre neho nestresujúca                             

6.- prihliadať vždy, i vo výučbe skupinových predmetov, na  individuálny prístup ku žiakovi  

      a  na jeho individuálne potreby, brať do úvahy jeho  schopnosti,  možnosti,  povahové     

      črty a ctižiadostivosť,  s   vedomím   pokračovania   štúdia   na   stredných  a   vysokých   

      školách  umeleckého  zamerania

7.-  spolupracovať  v  oblasti  kultúry  so   všetkými   organizáciami   v   prospech      

      prezentácie  výsledkov žiakov

8.-  snažiť sa stále vylepšovať pracovné prostredie v škole po všetkých stránkach

9.-  samo vzdelávať sa štúdiom odbornej literatúry, sledovať  novú  literatúru  a  hľadať                     

      zdroje pre získanie nových materiálov v tejto oblasti

10.-snažiť  sa  o  udržanie  a zlepšenie  úrovne  existujúcich  zoskupení vytvorených  v  rámci

       školy v kompetencii 1 úväzku učiteľa alebo viacerých –komorných, duá, triá – rozširovať

       ich  o perspektívnych   žiakov  a tak  v  praxi  realizovať   individuálne  snaženie  žiakov,

       prekonávať  problémy  s týmito  útvarmi  inovovaním a aktualizovaním

       náplne činnosti podľa smerovania žiakov, aby boli stále motivovaní k činnosti

11.- všetci žiaci ukončia školu absolvovaním praktickými a teoretickými skúškami

12.- umožniť pedagógom  vzdelávanie  sa  na  všetkých  úrovniach  / zvyšovanie  kvalifikácie

       odbornej,  funkčné  vzdelávanie,  semináre,  školenia  /  s  možnosťou  účasti  na  rôznych

       aktivitách   poriadaných  MC,  inými   ZUŠ,  galériami,  školiacimi  strediskami  a   inými 

       kultúrnymi inštitúciami. Zvyšovanie kvalifikácie odbornej  v  profesijnom  raste  tak,  aby 

       mal  každý  zamestnanec šancu zlepšiť svoj kariérový stupeň a kariérovú pozíciu.

       Budeme umožňovať zamestnancom, ak  budú  prejavovať záujem, využiť  všetky  vhodné  

       možnosti   pre   zvýšenie   si  odbornej   úrovne   aktualizačných,  inovačných,  funkčných   

       špecializačných i kvalifikačných vzdelávaniach poriadaných akreditovanými inštitúciami.

       O možnostiach rôznych   vzdelávaní    sú   zamestnanci   oboznamovaní  prostredníctvom  

       internetu v zborovni školy i   riaditeľkou školy 

13.- prezentovať   výsledky  pracovného  snaženia  žiakov  všetkými    možnými    formami  a

       spôsobmi

14.- prezentovať svoju umeleckú aktivitu  na  rôznych fórach,  zverejňovať svoju  tvorivosť  a

       profesijné zameranie  /aspoň pre žiakov k motivovaniu ich prezentácie na verejnosti /

15.- aktívne spolupracovať s kultúrnymi inštitúciami v meste na tvorbe miestnej kultúry

16.- snažiť sa o vylepšenie vzťahov s rodičmi na báze individuálnych stretnutí  učiteľ – rodič

17.- získavať stále viac žiakov pre štúdium na druhom stupni a pre dospelých

18.- spolupracovať s bývalými žiakmi školy  na rôznych  akciách  a  umožniť  im  prezentáciu

       svojich umeleckých snažení v našich priestoroch – výstavy, literárna činnosť,  vystúpenia

19.- umožniť  návštevou  galérií,  výstav,  koncertov  a divadelných   predstavení,  prehliadok,

       prípadne exkurzií bezprostredný styk s  umením  a  aktívnymi  umelcami  profesionálmi  i

       amatérmi

20.- pôsobiť vedome na etické i estetické cítenie žiakov v škole  i  mimo  –  ochrana  majetku,

       údržba a tvorba  pomôcok  a  výzdoby  školy,  dodržiavanie  školského  poriadku,  zdravé

       životné prostredie, kvetinová výzdoba, aranžovania

21.- vo zvýšenej miere sa venovať nadaným žiakom a tak cielene rozvíjať ich talent

22.- v čase vyučovania nevyrušovať bezdôvodne svojich kolegov pri práci so žiakmi 

23.- vzájomne rešpektovať svoj pracovný čas

24.- pracovný proces bezdôvodne nenarušovať hospitáciami

25.- nenásilnými formami sa  počas celého  roku  venovať  vedomej  orientácii  na  prevenciu

       drogových závislostí

26.- snažiť sa o získavanie žiakov z radu rómskych rodín do všetkých  študijných  odborov  aj

       s možnými úľavami, takisto detí z problémového prostredia

27.- vyhľadávať  talenty  nielen  z  nášho  mesta  ale  aj  z  blízkeho  okolia  odkiaľ  je  možné

       bezproblémovo žiakom dochádzať na vyučovanie / pozvánky na akcie,  výstavy, oznamy

       o štúdiu a prijímacích skúškach /

28.- v prípade zistenia alebo podozrenia na porušovanie  práv dieťaťa  okamžite  toto  nahlásiť

       vedeniu školy – zanedbávanie výchovy,  šikanovanie,  sexuálne  zneužívanie, týranie – za

       účelom zjednania  nápravy príslušným  spôsobom a inštitúciou

29.- v rámci povinností učiteľa oznámiť vedeniu školy povedomie o  fyzickom  trestaní  žiaka

       kolegom

30.- venovať zvýšenú pozornosť výberu žiakov  pre  štúdium  v  ZUŠ  na  jednotlivé odbory –

       doporučovať a konzultovať aj s rodičmi vhodnosť zaradenia dieťaťa

31.- vyhľadávať talenty v MŠ a ZŠ a spolupracovať pri tom s ich vyučujúcimi

32.- hľadať možnosti zlepšenia finančného i edukačného charakteru za pomoci projektov 

       poskytovaných EÚ i inými inštitúciami

33.- okamžite riešiť výchovné a pedagogické problémy na PK, poradách, s rodičmi a žiakmi

34.- spolupracovať s RŠ na možných zlepšeniach pracovných podmienok pre  žiakov  školy    

35.- v spolupráci s naším zriaďovateľom hľadať možnosti rozšírenia učebných špecializácií a

        ich finančné vykrytie

36.- svojpomocne upravovať priestory  tried  a  vylepšovať  ich  pomôckami  pre  skvalitnenie

       výučby

37.- dopĺňať pracovné činnosti s  CVČ tak, aby sme  si  vzájomne  nezdravo  nekonkurovali  a

       spolupracovali pri výmene skúseností  a usmerňovaní detí v záujmovej činnosti   

38.- snažiť  sa  o  bezkonfliktné   pracovné  prostredie  pre   celý  zamestnanecký   kolektív   a

       vychádzať im v ústrety pri riešení osobných problémov

39.- umožňovať žiakom individuálne konzultácie ak majú o ne záujem

40.- hľadať stále možnosti získavania finančných prostriedkov  akoukoľvek formou

41.- podpora   vyučovacích    stratégií,   nových   metód   výučby  a   postupov  /   interaktívne

       a zážitkové a skúsenostné učenie, projektové vyučovanie / a ich prepájanie so životom     

42.- vytváranie možností pre multikultúrne zázemie

43.- pokúsiť sa udržať pracovné i spoločenské vzťahy so ZUŠ Pohořelice – družobné mesto 

       Brezovej

44.- zapojenie sa do kultúrnych projektov mesta, ak budeme o ne požiadaní   

45.- k významným výročiam umelcov / vybraných / , ktoré budú v priebehu roka, usporiadať

       akciu s výchovným charakterom – spolupráca s MsK

46.- vyučovať podľa nového školského vzdelávacieho programu vychádzajúceho zo ŠVP pre     

       príslušné ročníky -  teda PŠ ISCED O, 1.- 4. ročník primárneho vzdelávania ISCED 1B, a 

      1.-4. ročník sekundárneho vzdelávania ISCED 2B.

 

 september 2014, Mgr. Jana Kazičková

 

 

 

                                                 Zmeny k 1.2.2015 v školskom roku 2014/2015

 

Výtvarný odbor – 4 interní + živnostník = 5

 VO : riaditeľka Mgr. Jana Kazičková        9 hod. /3,4. roč.ISCED1B  + ŠPD/     / -4+2/       19              

                      Jana Koníková        26 hod. /PŠ,1-4/1/1,1-3/2,8.roč. I.st.,II.st./ +3/      65                                                     

                      Miloš Kováč            27 hod. / keramika / I.+ II. + D             /-5+1/        59

.          Mgr.art  Ján Mikulčík ukončil pracovný pomer

              Mgr. Katarína Sedláková16 hod.  / PŠ,PŠk, II. st., VT /                                31

        vyučujúcich 4 / -1/              hodín  81                                                         žiakov 174 /-2/

 

Hudobný odbor – 5 interní + 2 na dohodu = 7

HO:   Mgr. Ján Michalec – HN, husle, gitara                                           29 hodín -  16 /-4+2/

                 Ján Hasa -  bicie, keyboard, zobcová flauta,                          26 hodín -  18

       Viera Petruchová – zobcová flauta, priečna     /Dô/               10 hodín  -   7

       Dušana Adamcová – klavír, korepetície                                 29 hodín -  24 /+2/

       Anna Hašanová – husle, gitara, cimbal, violončelo, DFS       28 hodín -  19

Mgr. Pavol Michaličkaheligónka , korepetície DFS                   10  hodín -   4

PaedDr. Božena Vojtková – spev                                                  20 hodín  -16 /-4+1/

         Ľubica Mihalovičová                                                               9            -   5

vyučujúcich 8 / +1/                                                      hodín 161 /+9/       109/+1/žiakov

           nekvalifikovane vyučované

 

Tanečný odbor – 1 interná + 3 na dohodu, 1 na živnosť= 5

 TO : Mgr. Katarína Sedláková – PŠ TO= HPP                           2 hod.         5  /-1+1/

          Mgr. Dana Zruttová  – folklór,DFS                                   10 hod.       34  /+1/

            Bc. Diana Ďuricová – folklór DFS                                  10 hod.       11

                   Hana Valová – moderný tanec                                 4 hod.         6  /+1/

            Ing. Dušana Košnárová – orientálny tanec                   3 hod.         4 .

                  

           vyučujúcich  5                                            hodín 29    žiakov   60 /+2/

Spolu teda :                16 pedagógov- 5 TO / Sedláková /

                                                 4 VO / Sedláková /

                                                 8 HO

          2 prevádzkoví pracovníci –1 upratovačka–  100 % úväzok – Anna Komadová

                                                     1 ekonómka    - 100 % úväzok   -Anna Siváková

 

Celkove v škole študuje k 1.2.2015/ štatistika pre MŠ / -  36 detí / predšk. Vek/ /+4/

            261  žiakov I. a II.st.  /+3/

              46  trieda dospelých /-6/

––––––––––––––––––––––––––-

Spolu :343 študujúcich /+1/

           

            1/2    2014/15        342              52  ŠPD           258 ročníky   32 PŠ  / žiaci + deti 290 /    

            2/2    2014/15         343              46 ŠPD            261                  36 PŠ / žiaci +deti 297/

 

Celkový stav žiakov sa oproti 1/2  roku zvýšil o  1  študujúceho.

fyzických osôb            spolu 262 / +3/ osôb

                                                                    triednosť vo VO 7,25      7,333          

                                                                                       v TO 2,5        2,416          

                                                                                       v HO 6,708   6,333  spolu 16,458=16,5

Novinky

Kontakt

  • Základná umelecká škola Brezová pod Bradlom
    Horný rad 566/89, 90613 Brezová pod Bradlom
  • +421 904 650 064
    Pracovné dni od 9:00 hod. do 18:00 hod.; prípadne pošlite SMS

Fotogaléria